ÎNAPOI

Stiri Locale Calarasi

Parcursul României la Euro 2024 s-a încheiat în această seară, la Munchen.

Tricolorii au pierdut în fața reprezentativei Olandei, care s-a impus cu scorul de 3-0.

Scorul a fost deschis în minutul 20 de Cody Gakpo. Olandezii intrau la pauză cu un gol în avantaj, însă șansele noastre rămâneau în picioare. Speranțele ne-au fost spulberate în minutul 83, atunci când Donyell Malen înscria în poarta lui Niță, iar scorul devenea 2-0 pentru “portocala mecanică”. Același Malen marca în minutul 90+3, astfel că meciul s-a terminat 3-0 pentru Olanda.

Indiferent de scor, suntem mândri de reușita echipei noastre naționale de fotbal! Felicitări băieți, pentru evoluție și perseverență!

Din suflet, pentru România!

#generațiadesuflet” noteaza senatorul PSD Nicușor Cionoi pe pagina personală de socializare.

Pentru România, Euro 2024 rămâne un turneu istoric. Tricolorii au reușit să câștige atât grupa din preliminarii, cât și pe cea de la turneul final. Mai mult, în primul meci de la Euro, tot la Munchen, România a reușit cea mai categorică victorie din istoria participărilor sale la un turneu final.

Băieții noștri se întorc acasă, dar o fac cu demnitate, pentru că au luptat până la ultima secundă și au făcut un popor întreg să creadă că imposibilul este posibil.